![Image](/images/banners/top-1.png)
![Image](/images/banners/top-2.png)
![Image](/images/banners/top-3.png)
Στο χώρο μας παρέχουμε μια σειρά διαφορετικών ειδών ψυχοθεραπείας, όπως ατομική ψυχοθεραπεία, ψυχοθεραπεία ζευγαριού και συμβουλευτική γονέων. Η μορφή που μπορεί να επιλεγεί σε κάθε περίπτωση, συναποφασίζεται μετά από συζήτηση με τη θεραπεύτρια, η οποία μέσα από την εξέταση του ιστορικού του ενδιαφερόμενου, καθώς και την πραγματοποίηση σχετικών ψυχομετρικών τεστ (όπου κρίνεται αναγκαίο), προτείνει το κατάλληλο πρόγραμμα θεραπείας.
Επιπλέον, η ψυχολόγος, πέρα από τη χρήση πιστοποιημένων ψυχομετρικών εργαλείων, συνεργάζεται με μια σειρά ειδικοτήτων (ψυχίατρους, φυσιοθεραπευτές, διατροφολόγους κ.α.), ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε ενδιαφερόμενου. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να επιτευχθεί όχι μόνο μια ολιστική αντιμετώπιση πληθώρας διαταραχών, αλλά και η ανάπτυξη της προσωπικότητας και των δεξιοτήτων μας.
για μια πετυχημένη ψυχοθεραπεία είναι, από τη μια μεριά, η απόφαση του θεραπευόμενου να αντιμετωπίσει το πρόβλημα, και, από την άλλη, η υψηλή επιστημονική κατάρτιση του ψυχοθεραπευτή, καθώς και το ενδιαφέρον του να κατανοήσει βαθιά κάθε άτομο ως την ξεχωριστή οντότητα που είναι. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, αλλά διέξοδοι που ανοίγονται μέσα από μια συνειδητή, ωφέλιμη και ωραία διαδικασία. Και είναι, σίγουρα, εφικτό να ανοιχτούν!
Η Αλίκη Τσοχαντάρη, ειδικευμένη ψυχολόγος και ψυχοθεραπεύτρια, προσφέρει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα που βασίζεται στην συνθετική ψυχοθεραπευτική προσέγγιση και την αντιμετώπιση του ατόμου ως ολότητα. Μέσα από τη συνεργασία μιας σειράς ειδικοτήτων και τη χρήση πιστοποιημένων ψυχομετρικών εργαλείων, μπορεί να επιτευχθεί όχι μόνο μια ολιστική αντιμετώπιση πληθώρας διαταραχών, αλλά και η ανάπτυξη της προσωπικότητας και των δεξιοτήτων μας.
Τα ψυχικά προβλήματα δεν λύνονται με μαγικό τρόπο. Οι διέξοδοι ανοίγονται μέσα από μια συνειδητή, ωφέλιμη και ωραία διαδικασία. Και είναι, σίγουρα, εφικτό να ανοιχτούν!
210-994-2203, 6934-282-938
contact@tsohantari.gr
Δευ-Παρ: 10:00 πμ - 9:00 μμ
Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια
Απόφοιτος του Τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και Ψυχοθεραπεύτρια, διπλωματούχος του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Συνθετικής Ψυχοθεραπείας (European Diploma in Integrative Psychotherapy), με Μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιατρική Ψυχολογία «Αντιμετώπιση Χρόνιου Πόνου» στο ΠΜΣ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.